Choď na obsah Choď na menu

Príprava kvasu

* Občan Slovenskej republiky a jeho domácnosť môže za jedno výrobné obdobie t.j. od 1. júla do 30. júna nasledujúceho roka v liehovare na pestovateľské pálenie ovocia vypáliť destilát z ovocných kvasov v množstve 43 la  pri zníženej sadzbe dane na polovicu základnej sadzby (5,40 EUR); pri prekročení tohto množstva musí pestovateľ zaplatiť celú výšku základnej sadzby spotrebnej dane z liehu, z tohto prekročeného limitu.

 

* Na prípravu ovocných kvasov zásadne používame plastové a iné potravinárske kade určené na kvasenie.

 

Nikdy nevykonávame kvasenie v plastových nádobách od rôznych chemikálií, lepidiel a podobne, či v pozinkovaných alebo oceľových sudoch.

 

kvasiaren2.jpg

 

* Najvhodnejšie kade sú o objeme 200 litrov (čisté a umyté), zatvorené vekom s kvasnou rúrkou, aby pri kvasení vznikajúce plyny mohli z kade odchádzať a aby sa do kade nedostali mušky a plesne ktoré kvas znehodnotia.

 

* Na kvasenie používame len zdravé dozreté až prezreté ovocie (slivky, hrušky, jablká, čerešne, marhule a pod.), nikdy však ovocie nahnité a plesnivé. Ovocie je potrebné podrviť resp. podrieť na dreň  a odstopkovať. U kvôstkovín (okrem sliviek) je potrebné aj odkôstkovať ovocie (broskyne, marhule) s veľkými kôstkami. Dbáme, aby sa do kvasov nedostalo lístie, konáriky, tráva a iné nečistoty.

 

* V každom prípade kvas zalejeme kvalitnou pitnou vodou a je vhodné pridať živnú soľ - fosforečnan amónny v množstve 20 až 25 gramov na 100l kvasu, prípadne kultúrne kvasinky, čo dôkladne premiešame. Voda plní dve funkcie: vytlačí  z pomletého ovocia vzduch a do vody sa vyplavia cukry, čím zlepšíme prostredie pre kvasinky.

 

* Kvasný proces má tri fázy – začiatok kvasenia, búrlivé kvasenie a ukončenie kvasenia. Pri kvasení je potrebné dodržať teplotu od 15 °C do 20 °C, vtedy je kvas pripravený za 4 až 6 týždňov.  Kvas umiestnime v tieni alebo vo vhodnej miestnosti.

* Pri kvasení hrušiek je vhodné do kvasu pridať potravinársku kyselinu citrónovú rozpustenú vo vode cca 50 až 100 gramov na 100 l kvasu, pretože hrušky majú nízke pH.

 

* Na začiatku kvas dobre premiešame, ale počas kvasenia už do kvasu  nezasahujeme.article-hrusky-s-cokoladovou-plnkou.jpg